A 70/30-as fokozat a kondenzátor szervizben
Az ASTM B466/B466M varrat nélküli réz-nikkelcsöveket és nikkelcsöveket fed le egyenes hosszúságban általános mérnöki célokra, és számos ötvözetet sorol fel, köztük az UNS C71500-at. A névlegesen 70% réz és 30% nikkel - osztályú - az az anyag, amelyet általában a kondenzátor- és hőcserélőcsövekhez választanak olyan helyeken, ahol agresszív a tengervíz, ahol nagy a vízsebesség, vagy ahol a tervezési élettartamnak meg kell haladnia a 90/10-es minőséget.
Ennek oka a korróziós viselkedés alakja, nem pedig egyetlen szám. A réz-nikkelötvözetek vékony, vasban{2}}dús felületi fóliával védik magukat. A nikkeltartalom növekedésével az ötvözet elviseli a gyorsabb áramlást, a magasabb hőmérsékletet és a szennyezettebb vizet, mielőtt a film lebomlana, és könnyebben visszanyeri, ha ez megtörténik. Egy kondenzátorban, ahol több ezer csövek szállítják a vizet évtizedekig sebességgel, ez a különbség az ütemezett retube és a nem tervezett leállás közötti különbség.
Kompozíció a kijelölési rendszerek között
Ugyanaz a 70/30-as ötvözet több nemzeti megnevezéssel is megjelenik. Az alábbi táblázat az egyenértékű specifikációkat és az egyesre alkalmazott kémiai ablakot mutatja.
| Rendszer | Kijelölés | Ni, % | Fe, % | Pb, max % |
|---|---|---|---|---|
| ASTM B466 / B111, UNS | C71500 | 29.0 - 33.0 | 0.40 - 1.0 | 0.05 |
| HU | CuNi30Mn1Fe, CW354H | 30.0 - 32.0 | 0.40 - 1.0 | 0.02 |
| BS | CN107 | 30.0 - 32.0 | 0.40 - 1.0 | 0.03 |
| JIS | C7150 | 29.0 - 33.0 | 0.40 - 1.0 | 0.05 |
| GB | BFe30-1-1 | 29.0 - 32.0 | 0.50 - 1.0 | 0.02 |
A mangán 1,0%-ra korlátozódik az ASTM minőségben, a cink pedig 1,0%-ra, a maradékot réz alkotja. Az egyes nemzeti szabványok szigorúbb tartományai nem ellentmondások: azt tükrözik, hogy a tengeri csővezetékek gyakorlatából származó elnevezéseket egy szűkebb célú kémia köré írták a haditengerészeti és hajózási használatra.
Mechanikai adatok a csövekhez
| Az indulat | Szakítószilárdság | Termőerő | Megnyúlás |
|---|---|---|---|
| Lágyított (OS025 típusú) | 414 MPa / 60 ksi | 172 MPa / 25 ksi | 45% |
| Lágyított (OS035 típusú) | 372 MPa / 54 ksi | Az indulat minimuma szerint | 45% |
Az izzított temperek nagy nyúlása az, ami lehetővé teszi a csövek csőlapokká tekercselését, hidegen U-formájú hajlítását és a végükön kiszélesítést. Ahol a cső-a-cső-lemezkötéseknek ellenállniuk kell a vibrációnak vagy a hőciklusnak, ott a keményebb temperamentumok kerülnek kiválasztásra, és a tágulási eljárás újra-minősítésre kerül a keményebb csőhöz.
Méretek, hosszok és csőformák
Varrat nélküli csövek egyenes hosszban, a hőcserélő rajza szerint vágva meghatározott hossztűréssel.
U-hajlított csövek szabályozott hajlítási sugárral és falvékonyodási határértékekkel.
A külső átmérők és falvastagságok illeszkednek a csőlemez furatméretéhez és a tágulási szerszámokhoz.
Sorjázott és négyzet alakú végek, a csővégek szállításhoz védettek.
A feladathoz egyeztetett felületi állapottal szállítjuk, jellemzően malomfényezéssel vagy fényre lágyítva az ellenőrzési láthatóság érdekében.
Alkalmazások
Gőzfelületi kondenzátorok és segédkondenzátorok energiatermelő és tengeri üzemekben.
Shell{0}}és-csöves hőcserélők, olajhűtők és közbenső hűtők tengervíz üzemben.
Sótalanító üzem sóoldat fűtőberendezései és visszanyerési szakaszai.
Vegyi hőcserélők, ahol a kloridok alkalmatlanná teszik a rozsdamentes acélt.
Hajófedélzeti hűtőrendszerek és haditengerészeti gépek hőcserélői.
Gyártási és ellenőrzési pontok
Tágítás előtt tartsa tisztán és vasszennyeződéstől mentesen a csövek végét és a csőlemez furatait; a beágyazott vas a korai csőhibák leggyakoribb oka.
Használjon megfelelő réz-nikkel töltőanyagot a hegesztett kötésekhez, és szabályozza a hőbevitelt, hogy elkerülje az ötvözet érzékenységét.
Kerülje az ammóniát és az ammóniumvegyületeket a tisztítószerekben és a szivárgást{0}}észlelő folyadékokban, mert a rézötvözeteket megtámadja az ammónia.
Az örvényáram{0}}vizsgálat szabványos a kondenzátorcsöveknél, és rendszerint megismétlik a kritikus egységekben történő telepítés után.
A kész cső hidrosztatikus vagy pneumatikus tesztelése, lapítási vagy tágulási vizsgálata és szemcseméret--ellenőrzése a szokásos rendelési követelmények.
GYIK
K: Hogyan hasonlítható össze a C71500 a C70600-assal?
A C71500 körülbelül 30% nikkelt tartalmaz, míg a C70600 körülbelül 10%. A magasabb nikkeltartalom jobban ellenáll az eróziós-korróziónak és az ütközési támadással szemben, így a C71500 elviseli a tengervíz nagyobb sebességét és a szennyezettebb vagy homokkal{6}}terheltebb vizet, és általában hosszabb élettartamot biztosít erős kondenzátor igénybevétel esetén.
K: A BFe30-1-1 ugyanaz, mint a C71500?
Mindkettő 70/30 arányú réz-nikkel, szabályozott vas- és mangánadalékokkal. A GB BFe30-1-1 jelölés az ASTM C71500 határértékeihez hasonló összetételű ablakon belül van, de a pontos tartományok és a kísérő vizsgálati követelmények eltérőek, ezért a helyettesítést mindig ellenőrizni kell a terv által idézett szabvány szerint.
K: Milyen falvastagság szükséges a kondenzátorcsövekhez?
A falvastagság a külső átmérőtől, a tágulási követelményektől, a tervezési nyomástól, valamint a tervezési élettartam alatti korróziós és eróziós ráhagyástól függ. A hőcserélő tervezője rögzíti, nem pedig az anyagspecifikáció, és a megrendelésben fel kell tüntetni a falat a tűréssel.
K: Miért olyan fontos a nyúlás a kondenzátorcsöveknél?
Mivel a cső deformálódik a szerelés során: kitágul a csőlemezbe, U{0}}hajlíthat, és gyakran kiszélesedik. A nagy nyúlású izzított cső repedés nélkül deformálódik; egy kemény cső teljesítheti a szilárdsági követelményt, és a hengerlés során mégis meghibásodhat.
K: A 70/30-as csövek használhatók édesvízrendszerekben?
Igen, és nagyon jól teljesít, de általában gazdaságosabb a 90/10-es minőség vagy a rézcső használata, ahol a tengervíz korróziója nem számít. A 70/30-as minőség főként kloridban-dús és nagy{6}}sebességű terhelésből származik.




